Nawigacja

  • Pomysły na wtorek

    Pomysły na prace plastyczne:

    https://youtu.be/gjeKwVjQ8VQ

     

  • Pierwsza Dama zachęca dzieci do wysyłania życzeń wielkanocnych

     

    Zachęcam Was do przyłączenia się do akcji ,,Kartka dla Wielkanocna" zaproponowanej przez  Pierwszą Damę - Agatę Kornhauser-Dudę. Możecie skorzystać z inspiracji na podanej stronie z kancelarii prezydenta, albo  stworzyć kartkę świąteczną, napisać życzenia i wysłać jej zdjęcie swoim najbliższym z którymi nie spotkacie się w najbliższe święta. Wasza kartka będzie gwarancją uśmiechu na twarzach Waszych babć, dziadków i  pozostałych członków rodziny.

     

     

  • Propozycje aktywności na poniedziałek

    W ramach świetlicy często wychodzimy na dwór, aby nam się kości nie zastały zapraszamy do rozgrzewki i domowych ćwiczeń fizycznych.

     

    https://www.youtube.com/watch?v=SGuKDNvBo_U

     

    https://www.youtube.com/watch?v=VNtWgtAf8Pc

     

    https://www.youtube.com/watch?v=zn9M1BADSpw

     

  • Ogólnopolska akcja - KARTKA DLA MEDYKA

     

    Chcielibyśmy zachęcić wszystkich uczniów do udziału w ogólnopolskiej akcji  "KARTKA DLA MEDYKA".

    Akcja polega na  narysowaniu, namalowaniu (technika dowolna) kartki/rysunku z życzeniami i podziękowaniami dla medyków.

    Niech nasz udział w tej akcji będzie wyrazem wdzięczności dla osób, które troszczą się o nasze zdrowie i bezpieczeństwo.

    Mamy nadzieję, że ta  akcja przypadnie wielu dzieciom do gustu i włączą się w nią .

    Akcja w naszej szkole potrwa do zakończenia przerwy świątecznej.

    Zatem zachęcamy  do rysowania i wysyłania zdjęć prac uczniów na adres kasia.pekal@o2.pl.

    Z pewnością kartki opublikujemy na naszej szkolnej stronie internetowej i Facebooku.

  • Zabawy kreatywne w zaciszu domowym, usprawniające mowę i komunikację językową.

    Zabawy oddechowe,;

    1. Puszczamy bańki mydlane, kolorowe i olbrzymie. (Kto wykona najbardziej kolorową?, Czyja najdłużej nie pęknie?, Czyja będzie największa?)

    2. Dmuchamy na płomień świecy tak aby płomień tylko drgał a nie gasł, dmuchamy na świecę przez słomkę lub przez dziurkę w uchwycie klucza.(mogą to być zawody))

    3. Wyścigi papierowych zelówek, w dużej misce puszczamy je na wodę i wyznaczamy port docelowy.(Kto dopłynie do portu najszybciej?, kto za pierwszym dmuchnięciem?, Ile razy statek musiał zawinąć do portu,? Czyj dotarł do docelowego portu najprostszą drogą? Itp.)

    4. Zabawy z rurką lub bez. Przesuwanie powietrzem wydmuchiwanym przez słomkę piórek, papieru, wacików,, kaszy, styropian, płatków, itp.)Możemy do tej zabawy wykorzystywać pomoce zawieszone na nitce. Można wprowadzić elementy rywalizacji:(czyja zabawka wychyli się najdalej?, Czyja zabawka najdłużej utrzyma się w powietrzu przy jednym wydechu,? Czyja zabawka będzie poruszać się najdłużej przy jednym wydechu? itp.)

    5. Rozgrywamy mecz z piłeczką pinpongową.

    - strzelamy gola przeciwnikowi przy pomocy najsilniejszego strumienia wydmuchiwanego powietrza, nie pomagamy sobie rekami

    - dzieci siedzą naprzeciwko siebie na środku leży piłeczka dmuchamy tak aby piłeczka „Szła najkrótszą drogą „, nie wolno używać rąk

    - na środku stolika ustawiamy bramkę przez którą trzeba dmuchnięciem przeprowadzić piłkę .

    6. Przenosimy skrawki papieru, styropianu z jednego miejsca na drugie za pomocą słomki

    7. Pompujemy balon a potem nim gramy: uderzamy go piąstką, całą ręką, łokciem, kolanem , stopą, nosem, głowa itd.

    8.Na dnie jednorazowego, plastikowego kubeczka robimy dziurkę i przewlekamy przez nią sznurek, który będą trzymać dwie osoby stojące w pewnej odległości od siebie. Próbujemy przesunąć kubeczek po sznurku dmuchając w jego wnętrze.

    Pamiętajmy aby ćwiczeń oddechowych nie wykonywać zbyt długo 2-3 min, raz lub dwa razy w ciągu dnia.

  • Pomysłów ciąg dalszy.

    Masa sensoryczna na dziś to marchewkowa fantazja :)

     

    Jeśli macie w planach gotować zupę a w szczególności najpierw sam wywar, to dorzućcie do niej trochę więcej marchewki, bo to ona będzie podstawą naszej masy.

    Mieliśmy ją wykonywać przy okazji świątecznych wielkanocnych zajęć z króliczkiem, ale się nie udało, mam nadzieję, że spróbujecie w domu :)

     

    1-2 ugotowane do miękkości marchewki rozdrabniamy widelcem, polecam jednak użyć blendera, żeby się nie spalił można dodać odrobiny wody, do tego dorzucamy moją ulubioną 🥰 mąkę ziemniaczaną i masa gotowa. Konsystencja zależy od Was, bardziej lub mniej zbita. Jak zawsze możecie dodać do niej jakiegoś zapachu czy też ziół jak oregano, bazylia lub świeża pietruszka.

     

    Aby zwiększyć efekty dotykowe możecie dodać do niej dużych ziaren, takich jak fasola czy ciecierzyca ;)

     

    Powodzenia :) Nauczyciele świetlcy

  • Szanowni Rodzice

                Wiemy, że pandemia koronawirusa spowodowała duże zmiany w naszym życiu. Zmieniły się nasze codzienne aktywności, mamy coraz więcej obaw dotyczących przyszłości. Nie możemy się kontaktować z bliskimi, jesteśmy niespokojni o ich zdrowie. Dzieci zostały pozbawione  kontaktów z rówieśnikami.

                W razie nasilających się trudnych emocji – a szczególnie lęku, warto korzystać z pomocy. Przesyłamy Państwu namiary na miejsca, gdzie można jej szukać. Zamieszczamy również apel Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego, który odnosi się do aktualnej sytuacji.

                Gdybyście mieli Państwo potrzebę skontaktowania się z pedagogiem lub psychologiem szkolnym, prosimy zawiadomić o tym wychowawcę swojego dziecka. Z pewnością skontaktujemy się z Państwem.

    Życzymy dużo uśmiechu, cierpliwości oraz zdrowia

    Krystyna Iwańczyk – pedagog

    Kinga Taraszewska – Budyta - psycholog

     

    • Fundacja Dajmy Dzieciom Szansę ( dawniej Fundacja Dzieci Niczyje)

    tel. 116 111

    ze wszystkich telefonów stacjonarnych i komórkowych – bezpłatnie,

    czynny od poniedziałku do niedzieli 12:00 – 2:00

    kontakt online przez stronę 116111.pl

    • Fundacja Pomocy Psychologicznej i Duchowej INIGO

    tel. 797 00 584

    e-meil: fundacja@inigo.org.pl

    • SYNAPSIS

    tel. 22 825 87 42

    e-meil: fundacja@synapsis.org.pl

    • Młodzieżowy Telefon Zaufania

    e-mail: mtz@mtz.waw.pl

    czynny od poniedziałku do piątku 8:00- 20:00

    • Komitet Ochrony Praw Dziecka

    tel. 22 626 94 19

    Warszawa ul. Oleandrów 6; III piętro

    e-mail: kopd@kopd.pl

    • Fundacja Vis Salutis

    tel. 888960980

    codziennie od poniedziałku do piątku 10:00-18.00

    • Inicjatywa „ Psychologowie dla społeczeństwa” –

    bezpłatna pomoc psychologiczna i psychoterapeutyczna

    https://www.psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl   

    • Rejonowa Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna w Piasecznie

    stałe dyżury psychologów kontakt 22 756 44 55

     

    APEL POLSKIEGO TOWARZYSTWA PSYCHIATRYCZNEGO

    Zachęcamy do zapoznania się z Apelem Polskiego Towarzystwa Psychiatrycznego i Konsultanta Krajowego w dziedzinie psychiatrii (data publikacji: 2020-03-12), który poniżej zamieszczamy:

    Pandemia wirusa COVID-19 (koronawirusa) jest globalnym doświadczeniem zbiorowym, obejmującym całą ludzką społeczność, w tym wszystkie osoby zamieszkujące nasz Kraj. W związku z tym Polskie Towarzystwo Psychiatryczne oraz Konsultant Krajowy w dziedzinie psychiatrii apelują:

    1. Ponieważ zagrożenie zakażeniem i jego skutkami dotyka w różnym stopniu nas wszystkich – solidarność, zwracanie uwagi na sytuację innych osób, okazywanie im pomocy, a także wzajemne zrozumienie i udzielanie sobie wsparcia powinny wypływać z wspólnoty tego doświadczenia. Pamiętajmy, że każdego z nas, w różnym stopniu i na różne sposoby dotyka sytuacja w jakiej wszyscy się znaleźliśmy.

    2. Wobec osób zakażonych i chorych powinniśmy (z poszanowaniem wszelkich zasad wynikających z dążenia do nie rozprzestrzeniania się wirusa), zachowywać tą samą postawę zrozumienia i wsparcia. Pamiętajmy, że osoby te doświadczają nie tylko skutków choroby, ale także emocjonalnych i osobistych skutków jej wystąpienia

    3. Poszukując informacji na temat pandemii wirusa COVID-19 powinniśmy korzystać z wiarygodnych źródeł. Szerzenie informacji niepotwierdzonych, wyolbrzymionych poza granice rozsądku nie służy nikomu.

    4. Jako profesjonaliści zdrowia psychicznego rozumiemy wystąpienie lęku u wielu osób, znamy mechanizmy jego pojawienia się i rozprzestrzeniania. Lęk także może przenosić się z osoby na osobę analogicznie jak wirus. Wiemy także, że odczuwany lęk może pozostać pod kontrolą lub wymykać się racjonalnej kontroli. W związku z tym apelujemy o podjęcie wszelkich działań zapobiegających zarówno rozprzestrzenianiu się wirusa COVID jak i wszelkich działań zapobiegjących rozpowszechnianiu się niekontrolowanych lęków negatywnie wpływających na nas wszystkich.

    5. Osoby doświadczające na co dzień problemów dotyczących zdrowia psychicznego mogą być w obecnym czasie szczególnie podatne na nasilenie się odczuwanych problemów, a zwłaszcza lęku. Mogą one wymagać specjalistycznej pomocy, natomiast postawa otoczenia wobec tych osób powinna zapewniać im poczucie bezpieczeństwa, dostępności wsparcia emocjonalnego i prowadzić do zmniejszenia odczuwania negatywnych emocji.

    6. Osobom starszym, jako szczególnie narażonym na zagrożenia wynikające z pandemii wirusa COVID-19 powinniśmy poświęcić szczególną uwagę i zaoferować pomoc. Czynności zmierzające do otoczenia tych osób opieką i nie narażania na możliwość zakażenia powinny zostać przemyślane i zastosowane w każdym przypadku indywidulanie. Poczucie zagrożenia egzystencjalnego, zapomnienia i osamotnienia osób starszych może być umiejętnie niwelowane.

    7. Wiele osób młodych przeżywa tego rodzaju wydarzenia po raz pierwszy w swoim życiu. Zwrócenie uwagi na ich potrzeby, na sposób doświadczania aktualnej sytuacji, rzeczowa rozmowa, możliwość podzielenia się przez nieswoimi obawami i innymi emocjami są ważnym elementem wsparcia, które może i powinno być im udzielone przez odpowiedzialne osoby w ich otoczenia. Także dzieci w stopniu zależnym od wieku przyswajają informacje na temat bieżącej sytuacji. Rozumiejąca sposób przeżywania dziecka i uśmierzająca lęki rozmowa z rodzicami i innymi bliskimi osobami może im pomóc w spokojnym przejściu przez to doświadczenie.

     

  • Apel

    Mazowiecka Policja Apeluje!

     

    Szanowni Rodzice i Opiekunowie!

    W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce rząd wprowadził nowe, ostrzejsze zasady bezpieczeństwa publicznego, w tym kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się!

    Od 1 kwietnia do odwołania, osoby do 18. roku życia nie mogą wyjść z domu bez opieki dorosłego opiekuna.

    Tylko obecność rodzica, opiekuna prawnego lub kogoś dorosłego, usprawiedliwia obecność dzieci i młodzieży na ulicach i innych miejscach publicznych.

    Wprowadzony został obowiązek utrzymania co najmniej 2-metrowej odległości między pieszymi, który dotyczy także rodzin i bliskich.

    Wyłączeni z tego obowiązku będą:

    - rodzice z dziećmi wymagającymi opieki (do 13. roku życia),

    - a także osoby niepełnosprawne lub niemogące się samodzielnie poruszać i ich opiekunowie.

     

    Ponadto został wprowadzony zakaz korzystania z parków, plaż, bulwarów, promenad i rowerów miejskich, a także terenów zielonych, pełniących funkcje publiczne. Zakaz dotyczy więc parków, zieleńców, promenad, bulwarów, ogrodów botanicznych i zoologicznych czy ogródków jordanowskich.  

     

    Ostatnie doświadczenia pokazują, że są to miejsca, w których dochodzi do przebywania, przemieszczania i gromadzenia się ludzi, w tym młodzieży i rodziców z dziećmi, a tym samym – do zwiększenia szans na zakażenie. 

    Prosimy o respektowanie nowych zasad bezpieczeństwa! Uczulmy także dzieci i młodzież na przestrzeganie tych zasad!

    Brak respektowania obowiązków wynikających z władzy rodzicielskiej może skutkować pociągnięciem Państwa do odpowiedzialności prawnej.

    Pozwoli to nam wszystkim uniknąć bądź zminimalizować ryzyko zarażenia.

    Drodzy uczniowie! 

    Mazowiecka Policja apeluje:

    W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce rząd wprowadził nowe, ostrzejsze zasady bezpieczeństwa publicznego, w tym kolejne ograniczenia w przemieszczaniu się!

    Od 1 kwietnia do odwołania, osoby które nie ukończyły 18. roku życia nie mogą wyjść z domu bez opieki osób dorosłych.

    Dlatego na ulicach i innych miejscach publicznych możecie przebywać tylko pod opieką rodzica, opiekuna prawnego lub jakiegoś innego dorosłego. 

    Zaniechajcie wychodzenia z domu jeżeli nie jest to bezwzględnie konieczne!

    Unikajcie miejsc publicznych!

    Respektujcie wszelkie zasady bezpieczeństwa pamiętając, że za nieprzestrzeganie przepisów możecie być pociągnięci do odpowiedzialności prawnej!

  • Polecamy!

     Polecamy super stronę z kolorowankami do druku i on-line :)

    http://www.supercoloring.com/pl/sections/kolorowanki

    Katarzyna Pałyska i Krystyna Iwańczyk

  • Informacja

    Szanowni Państwo,

    uprzejmie informujemy, że od 9 do 14 kwietnia br. w szkołach będzie trwać wiosenna przerwa świąteczna. W czwartek, 9 kwietnia i piątek,10 kwietnia br. szkoły nie będą prowadzić zajęć dydaktyczno-wychowawczych z uczniami w formie kształcenia na odległość, ani zajęć opiekuńczych (świetlicowych) dla uczniów.

    Natomiast przedszkola, jako placówki nieferyjne, do 10 kwietnia br. prowadzą swoją działalność z dziećmi zgodnie z przepisami prawa oczasowym ograniczeniu funkcjonowania jednostek systemu oświaty.

    Informacja na ten temat została opublikowana na stronie internetowej MEN (https://www.gov.pl/web/edukacja/wiosenna-przerwa-swiateczna-2020-r)

    oraz stronie Kuratorium Oświaty w Warszawie

    (https://www.kuratorium.waw.pl/pl/informacje/aktualnosci/14645,Wiosenna-przerwa-swiateczna-w-szkolach-od-9-do-14-kwietnia-2020-r.html

    ).

    Podstawy prawne:

    1. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej w sprawie organizacji roku szkolnego (Dz.U. z 2017 r. poz. 1603 z późn. zm.) - § 3 ust.1 pkt 3.

    2. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 11 marca 2020 r. w sprawie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 410 z późn. zm.).

    3. Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z dnia 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz. U. poz. 493 z późn. zm.).

    Kuratorium Oświaty w Warszawie

    Al. Jerozolimskie 32,  00-024 Warszawa

  • Zabawy ruchowe na poprawę humoru.

    POlecamy zabawy ruchowe dla dzieci, które są zmuszone aktualnie siedzieć w domu, na poprawę humoru i rozładowanie emocji w tym ciężkim dla wszystkich czasie.

    https://www.mamawdomu.pl/2016/03/10-pomyslow-na-zabawy-ruchowe-w-domu.html

    https://www.e-korepetycje.net/artykuly/zabawy-ruchowe-w-domu

    http://www.junior.sport.pl/junior/1,135918,16650820,Gry_i_zabawy_ruchowe_w_domu.html

    A tu trochę innych, też na domową nudę ;)

    https://mojedziecikreatywnie.pl/2017/11/zabawy-dla-dzieci-w-domu/

    Miłej zabawy

    Kasia Pałyska

     

  • PRÓBNY EGZAMIN ÓSMOKLASISTY – INFORMACJA DLA RODZICÓW I UCZNIÓW KLASY 8 SZKOŁY PODSTAWOWEJ W BRZEŚCACH

    W związku z komunikatem MEN informujemy, że nasza szkoła umożliwia ósmoklasistom udział w próbnym egzaminie w dniach od 30 marca do 1 kwietnia 2020. Propozycja próbnego egzaminu to efekt działań Centralnej Komisji Egzaminacyjnej i Ministerstwa Edukacji Narodowej.
    Arkusze do egzaminu próbnego (w tym nagrania w formacie mp3 do zadań na rozumienie ze słuchu w arkuszach z języków obcych nowożytnych) z języka polskiego, matematyki oraz języków obcych nowożytnych zostaną zamieszczone na stronie internetowej CKE (www.cke.gov.pl) oraz na stronach okręgowych komisji egzaminacyjnych w następujących terminach:

    * 30 marca br. (poniedziałek), ok. godz. 9:00 - język polski;
    * 31 marca br. (wtorek), ok. godz. 9:00 - matematyka;
    * 1 kwietnia br. (środa), ok. godz. 9:00 - języki obce nowożytne.

    Udział uczniów w próbnym egzaminie ósmoklasisty jest dobrowolny! Centralna Komisja Egzaminacyjna proponuje, aby próbny egzamin ósmoklasisty został przeprowadzony w warunkach zbliżonych do obowiązujących podczas właściwego egzaminu (np. godzina rozpoczęcia pracy z arkuszem egzaminacyjnym, samodzielne rozwiązywanie zadań przez uczniów).
    Wskazane jest, aby uczniowie – po pobraniu materiałów ze strony CKE lub wybranej OKE – rozwiązali zadania w domu w takim czasie, jaki jest przeznaczony na wykonanie zadań na egzaminie, zapisując swoje rozwiązania w ustalonej przez szkołę formie, czyli na zwykłej kartce papieru, numerując kolejno rozwiązywane zadania.
    Następnie uczniowie mogą przesłać swoje rozwiązania do nauczycieli (np. e-mailem w formie uzupełnionych plików lub zdjęć poszczególnych kartek rozwiązań), którzy – korzystając ze szczegółowych zasad oceniania rozwiązań zadań – będą mogli te odpowiedzi sprawdzić i przekazać uczniom informację zwrotną w dowolnej formie.
    CKE przygotowała również zasady oceniania rozwiązań zadań, które zostaną zamieszczone 8 kwietnia br. na stronie internetowej CKE i wówczas uczniowie sami mogą sprawdzić swoje prace.

    Szczegółowe informacje o egzaminie ósmoklasisty dostępne są na stronach internetowych CKE (www.cke.gov.pl) oraz okręgowych komisji egzaminacyjnych.


    Przygotowano na podstawie pisma z dnia 26.03 2020r. Departamentu Informacji i Promocji/Ministerstwo Edukacji Narodowej

     

  • Komunikat

    Drodzy uczniowie!
    W związku z sytuacją występowania koronawirusa w Polsce, a także mając na uwadze wprowadzenie nowych zasad bezpieczeństwa, w tym ograniczenia w przemieszczaniu się, Mazowiecka Policja w trosce o Wasze bezpieczeństwo apeluje o stosowanie się do zaleceń. Bardzo istotne jest, abyście w tym trudnym dla Wszystkich okresie zaniechali kontaktów bezpośrednich z rówieśnikami, unikali miejsc publicznych oraz pozostali w domach. Respektowanie zasad przez wszystkich pozwoli uniknąć ryzyka zarażenia, nie tylko Was, ale i Waszych bliskich.

  • Pomysły na czas wolny!

    Oto kilka pomysłów na spędzanie wolnego czasu w domu.

    https://mojedziecikreatywnie.pl/2020/03/wiosenne-drzewko-z-rolki-i-plasteliny/

    https://www.facebook.com/toufik.benbouchta/videos/3093317914012804/UzpfSTE3NDc3MTgxMzEzNDY2ODo1NTkyOTM2NzEzNDkxNDU/

    https://www.facebook.com/kylie.garvey.3/videos/3930064572933/UzpfSTE3NDc3MTgxMzEzNDY2ODo1NTgzNzcxMDQ3NzQxMzU/

    Przepis na masę plastyczną:

    Mąka ziemniaczana, zapach do ciasta, zalej wrzątkiem około 1 cm, poczekaj chwilę aż lekko przestygnie. Wymieszaj, dodaj mąki ziemniaczanej oraz oleju (na oko, tyle ile czujesz, że potrzeba). Zagnieć i baw się ciasto-glutem  Proporcje oleju i mąki sprawią, że albo wyjdzie ci ciastolina albo glutek :);)

    Udanej zabawy 😁

    PS Można dodać barwnik spożywczy lub odrobinę farby plakatowej 

  • 102 SPOSOBY NA SPĘDZENIE CZASU W 4 ŚCIANACH – WŁĄCZ POLSKIE RADIO DZIECIOM!

    102 SPOSOBY NA SPĘDZENIE CZASU W 4 ŚCIANACH – WŁĄCZ POLSKIE RADIO DZIECIOM!

    Rano budzi, potem bawi i uczy, a wieczorem pomaga zasnąć przy dźwiękach bajek, legend i kołysanek. Cyfrowe Polskie Radio Dzieciom przez całą dobę w ciągu tygodnia nadaje ponad 100 premierowych audycji kulturalnych, podróżniczych i naukowych, rozwijających wyobraźnię najmłodszych, pełnych edukujących rozmów dla dzieci i porad dla rodziców do słuchania przez darmową aplikację mobilną, Internet i odbiorniki DAB+.

    Wszystkie audycje Polskiego Radia Dzieciom są źródłem wszechstronnej wiedzy, rozwijają w dzieciach wrażliwość na dźwięki i są bezpieczne – chronią najmłodszych przed niechcianymi bodźcami i informacjami, ponieważ Polskie Radio Dzieciom nie emituje żadnych reklam!

    Zachęcamy do skorzystania z ofert!

  • Drodzy Rodzice, Opiekunowie!

    Drodzy Rodzice, Opiekunowie!

    Łączymy się z Państwem w tej bardzo trudnej sytuacji dla nas wszystkich,
    zwłaszcza dla Rodziców/Opiekunów, kiedy pracę zawodową łączą ze
    wsparciem i pomocą dla swoich dzieci w zdalnej nauce oraz ogromną troską
    o zdrowie swoje i swoich najbliższych.
    Musieliście Państwo
    przeorganizować przyzwyczajenia i codzienne rytuały.


    Jak radzić sobie z tyloma, często trudnymi emocjami?
    Warto unikać skupiania się na negatywnym myśleniu. Nie angażujmy się w
    takie rozmowy i dyskusje. Nie snujmy katastroficznych wizji, nie martwmy
    się na zapas. Stwarzajmy okazję do żartów, śmiechu i wygłupów. Szukajmy
    pozytywnych informacji i statystyk. Korzystajmy tylko z rzetelnych
    źródeł informacji. Nie przeglądajmy informacji zbyt często. To powoduje
    tylko narastanie stresu. Skupiajmy się na konkretnych zadaniach, które
    przed nami stoją: praca zawodowa, obowiązki domowe, zaplanowanie
    rozkładu dnia i jego realizacja, itp. Poczucie kontroli daje nam siłę!
    Wykorzystujmy aktywnie i kreatywnie czas wolny. Pomyślmy, co
    planowaliśmy zrobić, a na co zawsze brakowało nam czasu:-). Dbajmy o
    relacje z rodziną i przyjaciółmi. Nie możemy się spotykać – ale mamy
    telefony. Zadzwońmy i porozmawiajmy!
    Obserwujmy nasze dzieci. Mogą różnie reagować na zaistniałą sytuację.
    Niektóre dzieci mogą być podekscytowane i zaciekawione zmianą, ale też
    możliwością unikania szkoły. Inne mogą przejawiać lęk i niepokój o
    siebie lub swoich bliskich. Bądźmy gotowi na rozmowę. Przekazujmy
    rzetelne i sprawdzone informacje. Unikajmy tych niesprawdzonych. Razem
    szukajmy informacji pozytywnych. Skupiajmy się na tym, co możemy zrobić,
    aby zminimalizować ryzyko choroby. Zwracajmy uwagę na przemijalność
    pewnych zjawisk. Nie bójmy się odpowiedzi „nie wiem’.
    Rozmawiajmy z dziećmi o tym, jak radzić sobie z lękiem i emocjami.
    Zachęcajmy je do działania, czytania, kreatywności, gier rodzinnych,
    oglądania komedii, itp. Zachęcajmy dzieci do tego, aby zwracały się do
    nas z trudnościami, smutkiem czy złością. Warto zadbać o dosyć
    poukładany i przewidywalny rozkład dnia, który będzie wypełniony różnymi
    aktywnościami, obowiązkami i działaniami. Pomoże to budować poczucie
    bezpieczeństwa u dzieci, ale także siłę płynącą z własnego działania.
    Dużo się do siebie uśmiechajmy i mówmy sobie dużo miłych rzeczy.
    Jeśli uznacie, że możemy pomóc w zakresie problemów związanych z
    aktualną sytuacją, izolacją uczniów oraz wyczuleniem ich na zachowanie
    postaw odpowiedzialności za siebie i innych, to prosimy o kontakt
    telefoniczny lub przez dziennik elektroniczny.
    Życzymy zdrowia, wyrozumiałości, cierpliwości oraz wszelkiej opatrzności
    i bezpiecznego każdego następnego dnia.

                                                   Kadra Pedagogiczna Szkoły Podstawowej w Brześcach.

  • Rekrutacja

    Sznowni Rodzice
    zgodnie z zarządzeniem nr ROA.0050.61.2020 Burmistrza Miasta i Gminy w
    Górze Kalwarii z dnia 23.03.2020 r. rekrutacja do klas I szkół
    podstawowych zostaje zawieszona do odwołania.

     

     

  • Informacja dla nauczycieli, uczniów i rodziców na temat kształcenia na odległość z uwzględnieniem higieny pracy uczniów i nauczycieli oraz zasad bezpieczeństwa w sieci

     

     

    Szanowni  Rodzice, Nauczyciele, Uczniowie

         Codzienne zajęcia szkolne zostały zawieszone, ale edukacja trwa dalej i zgodnie z rekomendacją Ministerstwa Edukacji Narodowej będziemy kontynuować ją zdalnie w obecnie niełatwych warunkach. Jest to dla nas wszystkich: Uczniów, Nauczycieli, Rodziców nowa sytuacja, z którą musimy się oswoić i do niej dostosować.

                Szkoła w Brześcach, od początku zawieszenia zajęć, realizuje proces edukacyjny (co prawda w odmiennej formie niż dotychczas), ale w najbliższym czasie będziemy usprawniać działania związane z organizacją zdalnego nauczania. Dlatego prosimy o śledzenie „informacji szkolnych” poprzez dziennik elektroniczny lub inne komunikatory, wskazane przez nauczyciela prowadzącego dany przedmiot .

    Ministerstwo Edukacji Narodowej informuje, że w najbliższych dniach wejdzie w życie rozporządzenie regulujące organizację zajęć edukacyjnych na odległość. O wszelkich zmianach zostaną Państwo poinformowani.

                Podczas kształcenia na odległość należy pamiętać aby bezpiecznie korzystać z dostępu do Internetu. Poniżej zostały przedstawione zasady, które są tylko wskazówkami, jak zachowywać się w sieci,  aby być bezpiecznym:

           Zabezpiecz komputer bądź urządzenie mobilne z którego korzystasz. Używaj dobrego programu antywirusowego, dbaj, by baza wirusów była aktualna. Nie otwieraj e-maili od nieznajomych, nie klikaj na linki przesłane przez obcą osobę – mogą Ci zawirusować komputer!

           Pobieraj pliki tylko ze sprawdzonych źródeł.

           Pomyśl kilka razy, zanim wyślesz wiadomość, e-mail czy smsa. Kiedy klikniesz „wyślij”, nie można już tego cofnąć.

           Nie podawaj w sieci swoich danych osobowych ani haseł.

           Nie podawaj swoich prawdziwych danych osobowych. Wymyśl sobie jakiś nick (nazwę nie związaną z twoimi danymi personalnymi).

           Nie podawaj nikomu danych swoich znajomych.

           Chroń swoje konta na serwisach społecznościowych.

           Stosuj mocne, trudne do odgadnięcia hasła, które są kombinacją liter i cyfr.

           Czytaj regulaminy.

           Pamiętaj, że osoba, którą poznasz w sieci może nie być tym, za kogo się podaje.

           Gdy coś Cię przestraszy lub zaniepokoi, wyłącz monitor i powiedz o tym dorosłemu. Powiedz też, jeśli szukając informacji, trafiłeś na stronę, która namawia do nienawiści lub do czegoś dziwnego.

           Nie dokuczaj innym. Pamiętaj, że w Internecie obowiązuje zasada nieużywania brzydkich słów. Traktuj innych tak, jakbyś chciał, żeby Ciebie traktowano.

           Szanuj prawo własności w Sieci. Zawsze podawaj źródło pochodzenia materiałów znalezionych w Internecie.

    Podczas kształcenia na odległość należy również wyjątkowo pamiętać o zasadach bezpieczeństwa i higieny pracy w trakcie nauki przed komputerem bądź urządzeniem mobilnym. Przestrzeganie poniższych zasad ma znaczący wpływ na nasze zdrowie i samopoczucie.

     

    1.      Ekran nie powinien odbijać światła - dlatego też ważne jest ustawienie go pod odpowiednim kątem w stosunku do jego źródeł. Monitor trzeba ustawić tak, aby światło nie znajdowało się z tyłu. Źle jest również, gdy użytkownik ma jasność przed sobą - np. lampkę nad ekranem. Optymalnie jest ustawić się bokiem.

    2.      Odległość pomiędzy brzegiem biurka a ustawioną na nim klawiaturą powinna być większa niż 10 cm. Chodzi tu o możliwość ułożenia na biurku dłoni. Pisanie z rękoma bez oparcia jest bardzo uciążliwe dla użytkownika.

    3.      Odległość ekran-użytkownik powinna wynosić co najmniej 40 cm (wyciągnięta ręka wyznacza minimalną odległość od monitora).

    4.      Górna krawędź monitora nie powinna znajdować się powyżej linii wzroku użytkownika.

    5.      Wilgotność powietrza nie powinna być mniejsza niż 40% - chodzi tu o to, że w trakcie korzystania z komputera oczy mocno się wysuszają, dlatego ważne jest zapewnienie pewnego poziomu wilgotności w pomieszczeniu.

    6.      Wysokość stołu i krzesła powinna być tak dostosowana, by zapewnić co najmniej kąt prosty pomiędzy ramieniem a przedramieniem użytkownika.

    7.      I najważniejsze: w celu dbania o wzrok, po każdej 30 minutowej pracy przed ekranem, spójrz przez okno w daleko położony punkt, a następnie przenieś wzrok na jakiś punkt blisko siebie.

    8.      Rób częste przerwy i wykonuj podczas nich ćwiczenia rozluźniające mięśnie.

    Dla Nauczycieli :

    Tematy na każdy dzień i dla każdego przedmiotu, a także propozycje materiałów, na bazie których można zdalnie poprowadzić zajęcia dla uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych – wszystko to można znaleźć na stronie www.gov.pl/zdalnelekcje . Ministerstwo Edukacji Narodowej wraz z Ministerstwem Cyfryzacji i NASK przygotowały propozycje dla nauczycieli i dyrektorów do zdalnej nauki z uczniami. Do dyspozycji nauczycieli jest również platforma www.epodreczniki.pl oraz pakiety materiałów od Centralnej Komisji Egzaminacyjnej https://www.cke.gov.pl/egzamin-osmoklasisty dla ósmoklasistów.  

    Nowa Era na  portalu dlanauczyciela.pl zamieściła  specjalną sekcję NAUKA ZDALNA, w której sukcesywnie umieszczać będzie dodatkowe materiały, które nauczyciel może przesłać swoim uczniom np. za pośrednictwem dziennika elektronicznego, maila lub wybranego komunikatora w mediach społecznościowych.

    Zachęcamy do skorzystania z dostępnych stron internetowych, rekomendowanych przez MEN, na których znajdują się materiały i wskazówki do pracy zdalnej z uczniami. Można tam znaleźć propozycje dla uczniów wszystkich klas szkoły podstawowej i ponadpodstawowej, zgodne z aktualną podstawą programową. To treści, które mogą być wykorzystane w trakcie zdalnego nauczania.


     

  • Pilne

    Prosimy o pilny kontakt rodziców dzieci z klasy 0 pod wskazany adres e-mail spbrzesceklasa0@wp.pl

  • JAK ZORGANIZOWAĆ DZIECIOM WARUNKI DO NAUKI W DOMU

    Należy pamiętać o wyznaczeniu kilku zasad według, których dziecko/uczeń będzie mogło prawidłowo uczyć się w domu:

     

    • dostęp do komputera/ laptopa ewentualnie telefonu komórkowego z dostępnością do sieci internetowej
    • wyznaczenie ściśle określonych godzin do nauki
    • wydzielić czas na zabawę/ grę
    • zadbać o higienę stanowiska pracy(biurko czyste, bez jedzenia), odpowiednia wysokość biurka oraz krzesła
    • czas przeznaczony na naukę jest ściśle przeznaczone na nauczanie
    • w odpowiedni sposób odpowiadać nauczycielom na zadana domowe oraz kontrolować czas w jakim zadanie powinno być wykonane czy odesłane

     

    JAK MOTYWOWAĆ I WSPIERAĆ DZIECI DO SYSTEMATYCZNEGO UCZENIA SIĘ POZA SZKOŁĄ?

     

    Warto rozmawiać z dziećmi o sukcesach opanowanego materiału, co sprawiło mu przyjemność w utrwalaniu wiadomości. Może to być forma kontroli czy dyscyplinowana.  Dzięki temu zachowujemy odpowiedzialność i decyzyjność w kontrolowaniu nauki w domu.

     

    JAK ZADBAĆ O BEZPIECZEŃSTWO W SIECI ?

     

    Przy korzystaniu sieci pamiętajmy o podstawowych zasadach:

     

    • zadbać o mocne hasła do swoich kont m.in. dziennika elektronicznego czy poczty itp.
    • nie używaj tych samych haseł do logowania się w różnych serwisach i usługach
    • posiadać wgrany program antywirusowy,
    • przeczytać wszystkie klauzury informacyjne/zabezpieczające
    • zadbaj o właściwy poziom prywatności w serwisach społecznościowych
    • jeśli kupujesz produkty przez Internet, zawsze sprawdzaj sklepy lub firmy, z których usług zamierzasz skorzystać
strona:

Aktualności

Kontakt

  • Szkoła Podstawowa im. Orła Białego w Brześcach
    ul. Wilanowska 55
    05-507 Słomczyn
  • (022)7273027

Galeria zdjęć